Karolin Kuusiku, Aldo Järvsoo ja Tanel Veenre moevaatemäng “MIRAAŽ” Kadrioru Lilleaias

Neljapäeval, 2. juunil muutub Kadrioru Kunstimuuseumi tagune ülemine lilleaed oaasiks, kus aasta suurimal moeshow’l näitavad oma värsket loomingut Karolin Kuusik, Aldo Järvsoo ning Tanel Veenre. Miraaž on omamoodi ilmutus Eesti mastaabis – kujutage ette haldjalikke iludusi hõljumas ulmelistes komplektides Eesti kõige väärikamas barokk-aias. Enam kui 500 meetrit siidi on valmis õhku tõusma, et viia vaatajad päikeseloojangulisse arkaadiasse.

Tanel Veenre

Meie kujutlusvõime on piiritu ja sügav, seal on mõõtmeid palju enam kui vaid kolm. Kuidas saaksin seda kunstnikuna edasi anda? Kuidas luua kahemõõtmelisel kangal ruumiline illusoorsus? Õnneks juhtus just õigel ajal minu teele 3D võlur Otto, kelle abiga hakkasin otsima vastuseid, ehitama silmapetteid ja simulaakrumeid.

Jooned väändumas – taandumas ja eendumas, – luues rütme nagu muusikas. Helidega on ju nõnda, et kui sulged silmad, siis muutub muusika maastikuks. Nii ongi need kangad minu jaoks pigem maastikud, ja muusika kui mood.

Milline roll on värvidel ses visuaalsete hookuspookuste maailmas? Erk eendub, tume taandub. Esil kalkmagus jahe sirel ja kahvatu münt, taamal hüübinudverine bordoo ja novembrine meri. Rütmi ja värvi algtõukeks oli lapsepõlvest kummitama jäänud Aili Vindi album “Kollane sinises nagu päikene taevas”, kuid kasvasime sellest välja, vohasime mõnuga mitmes suunas. Aili juurde, muide, tahaks veel tagasi minna, sinna jäi veel palju peitu. Nii jääb mul iga seeria sünnist maha hulk pudemeid, mille juurde tagasi minna. Kasvan kunstnikuna nagu puu –  okshaaval.

Minu ateljee nurgas surises 3 kuud vahetpidamata 3D printer, millega asusime looma (ikka Otto abiga) sarnaseid voogav-joonelisi maailmu nailonis. Ikka katse-eksituse lemmikmeetodil inspireerudes maskide kummituslikkusest.

Annaga kohtusime esimest korda enam kui kümne aasta eest loengus, kus ta kõneles ida-euroopa juutlusest ja jidiš`ist. Milline fantastiline inimene! Temaga koos sündisid kõik kudumid.

Ega ma ei teagi, mis asju need olendid, keda sünnitasin, asjatavad. Nad on varjud minu kujutlusvõime maailmast, graatsilised ja mulle lähedased. Samas imetlen neid uudishimuga, sest mul pole samas aimugi, miks nad siin on.

Selle kollektsiooni teekonda kirja pannes mõistsin, et see on lugu ühest inimesest, kes ei oska luua moodi, ei taipa midagi 3D-st ega kudumisest, aga on otsustanud teha kirglikult kõike seda, mida ta ei oska. 🙂

Karolin Kuusik

Kuna tegin päris enda nime alt kollektsiooni viimati 8 aastat tagasi, siis terve kevade on saatnud mind uskumatuse tunne. Kas ma päriselt teen enda kollektisooni või nägin lihtsalt öösel väga realistlikku und, et teen? Ja ööunest rääkides – see on üks defitsiitne kraam. Kahe lapse, Anne&Stiili moe- ja ilutoimetamise ning arvukate stilistiprojektide kõrvalt moe loomine tähendab, et iga sekund on arvel. Inspiratsiooni kogumiseks . . . “Emme!”. Tšš, olen tasa, äkki laheneb probleem iseenesest. “EMMMMEEEE!”, kostab teisest toast juba väga nõudlikult. Käin korraks ära, luban, et olen kohe tagasi! 

Nii, kuhu ma jäin. Inspiratsioonist. Vot, see iseloomustabki seda kollektsiooni tegemist kõige paremini. Inspiratsiooni koguda ei ole aega või saab seda teha väga katkendlikult. Tuleb vaadata enda sisse ja võtta see õige tunne kaasa stilistitööst. Ma ju näen iga päev, mida väga erinevad inimesed tahavad kanda, mis neile sobiks. Ja siia ongi probleem maetud. Neile kõigile sobivad ju erinevad asjad! Ja ausalt, ma ei ole niikuinii väga tugev ühtsuse loomises, minu ideaalkollektsioon on selline, et absoluutselt iga ese oleks justkui erinevast kollektisoonist. Vot see oleks minu loomingu tipp, unistus, aga küll ma selle ka kunagi ära teen. 

Igal juhul tüürin ma sinnapoole, et selles kollektsioonis leidub erinevaid teemasid, erinevatele kehadele ja maitsetele. Materjalid – siidist polüestrini. Lõiked – liibuvast kuni lohvakateni. Kaunistused – siiditrükist kuni tikanditeni. 

Ja seal vahel veel üks suur kaardipaki segi lööja – sõda. Enne 24. veebruari oli kogu minu looming helge ja kerge, valge, kuld, hõbe. Pärast 24. veebruari hakkas lisanduma tumedamaid noote, kuni sain lõpuks aru, et ahhaa, juba pool minu suvekollektsioonist on must. Mis teha, südame vastu ei saa. Ei saa ka selles mõttes, et ise elan ma 99% oma ajast pusades ja t-särkides. Ka neid saab ka kindlasti Kadrioru lilleaias näha. Aga kitsekesed? Kuidas nemad elavad? Väga hästi! Juba ongi üles reastunud minu tsärkidel, pusadel, pluusidel ja kleitidel. Ning kitsede kaaslasteks on minu kõigi aegade kõige lemmikumad lilled, juba lapsest saati. Aga jäägu need hetkel saladuseks. “Emme! Emmeeeee!”. Saate isegi aru, pean lõpetama. . . vabandage.  Aga kohtume juba 2. juunil Kadriorus!

Aldo Järvsoo

Alustasime selle show loomist Taneliga koheselt peale eelmisel suvel toimunud Haapsalu raudteejaama etendust. Kus järgmisena, mis teeme, kellega koos?!

Saime aru, et black-box ei ole õige koht meie loomingu ja vabaduse esitlemiseks. Selleks, et looming tõuseks õhku on vaja loomulikku keskkonda, tuult, päikeseloojangut ja õhku.

Sel korral olid mul ootamatult ees nähtamatud piirded- ma tundsin, et tahan luua, aga vabadus oli kadunud ning vabadust näidelda ma ei oska.

Kollektsiooni loomine on mu jaoks alati olnud mõnus enda maailmas külaskäik, vahest pikem, vahest lihtsalt üle ukse piilumine. Sel korral olen ma küll ise teadlik, mida ma teen ja miks, aga ma ei taha näidata kõike. Hoian negatiivse enda taga, filtreerin välja hea ja ilusa, pigem loon ilu ja headust kui peegeldan kurjust.

Kadrioru pargi Lilleaed oma geomeetriliste/sümmeetriliste peenardega on mu moevärgi esitluseks kui loodud- minu moeloomingu kese on alati olnud sümmeetria, geomeetria ja matemaatiline korrastatus. Aga, et igav ei hakkaks ei minul ega moe-nautlejal, siis on kollektsioonis ka vabastavad baroksed vormid, Kadrioru lossi pehmed pastellid ja lendlev siid, linnulaul, purskkaevude vulin ja koos nautlemise võlu loomulikult ka!

Pileteid moevaatemängule saad soetada Fientas.

Uksed avame kell 18.00 ning show algab kell 19.30.

Riietuda palume ilmaoludele vastavalt, sest show toimub välitingimustes. Ootame kõiki! 🙂